Liniowe detektory dymu HOCHIKI

Hochiki to światowy lider w produkcji systemów sygnalizacji pożaru i oświetlenia awaryjnego. Produkty Hochiki są kojarzone z niezawodnością oraz różnorodnością pozwalającą na ich zastosowanie w różnych, o zróżnicowanej wielkości obiektach. 

Decyzja dotycząca wyboru zarówno sposobu zabezpieczenia obiektu jak i produktów, które najlepiej nadają się do określonych zastosowań może być niełatwa, choć bez wątpienia winna być oparta na obowiązujących normach, czy wytycznych. W tym artykule postaramy się pomóc w podjęciu tej decyzji oraz wyborze odpowiedniego detektora dymu. A jest nim FIREbeamXtra!

Detektor dymu FIREbeamXtra

Liniowy detektor dymu firmy Hochiki wykorzystuje wiązkę podczerwieni do wykrywania obecności dymu. Głowica detektora (nadajnik i odbiornik) jest zainstalowana na jednej ścianie, na końcu obszaru detekcji, a reflektor na przeciwległej. Nadajnik wysyła wiązkę podczerwieni, która odbita od reflektora wraca do odbiornika. Jeżeli w chronionej przestrzeni obecny jest dym, przesłaniający emitowaną przez nadajnik wiązkę, w odbiorniku spada poziom odbieranego sygnału co generuje zdarzenie alarmowe. 

Zastosowanie liniowych detektorów dymu

Detektory dymu FIREbeamXtra przeznaczone są wyłącznie do zastosowania wewnątrz i są idealnym rozwiązaniem do wykorzystania w dużych i wysokich budynkach o otwartej przestrzeni, tj. magazyny, centra handlowe, biblioteki, hale sportowe, baseny. Chcąc zabezpieczyć tak dużą powierzchnię mało ekonomiczne wydaje się być wykorzystanie punktowych, standardowych detektorów dymu. Dużo bardziej wydajnym rozwiązaniem jest zastosowanie omawianego, liniowego detektora dymu, który zapewnia całkowity obszar detekcji wynoszący aż 1050m2. Co więcej, po dodaniu zestawów powiększających reflektory, obszar detekcji można zwiększyć do 2400m2.

Dodatkowym udogodnieniem jeśli chodzi o zastosowanie FIREbeamXtra w tego typu obiektach, szczególnie w kontekście ich wysokich sufitów, jest sposób montażu. Czujnik liniowy HOCHIKI wymaga mniejszej ilości okablowania niż tradycyjne czujki punktowe. Ponadto, na potrzeby zabezpieczenia tak dużej powierzchni, wystarczy jeden nadajnik/odbiornik i jeden reflektor. To z kolei ułatwia pracę instalatorowi, bo nie stwarza konieczności montowania wielu czujek na wysokości. Urządzenie posiada zaawansowaną funkcjonalność pozwalającą na samodzielne (elektromotoryczne) mechaniczne dopasowanie głowicy do centrum reflektora podczas uruchomienia. W trakcie normalnej pracy urządzenie ciągle monitoruje poziom dopasowania głowicy nadajnika/odbiornika do centrum reflektora i w razie potrzeby samo wykonuje automatyczną kalibrację (np. w następstwie drgań budynków).

Detektor FIREbeamXtra, wyposażony jest w dodatkowy kontroler instalowany na poziomie łatwo dostępnym dla stojącego człowieka. Kontroler ułatwia zarządzanie czujnikiem - wyświetla wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania urządzenia. Dzięki temu zarządcy budynków i konserwatorzy mogą uruchamiać, monitorować i obsługiwać urządzenie w łatwy sposób, bez konieczności wspinania  się na wysokość miejsca instalacji detektora. W miejscach narażonych na niepożądaną ingerencję, np. hale sportowe, szkoły czy baseny, można alternatywnie zamontować kontroler wyżej, w miejscu niedostępnym dla osób niepowołanych.

Zalety liniowego czujnika dymu FIREbeamXtra

Omawiany czujnik dymu jest w pełni kompatybilny ze znanym na całym świecie analogowym, adresowalnym protokołem HOCHIKI ESP. Urządzenie jest adresowalne i zasilane bezpośrednio z pętli ESP. Ulepszona optyka i nowe oprogramowanie wewnętrzne sprawiają, że urządzenie jest wyjątkowo czułe i jednocześnie odporne na fałszywe alarmy.

Podsumowując, w przypadku dużych, otwartych przestrzeni wewnętrznych, FIREbeamXtra firmy HOCHIKI jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo życia i mienia. Ze względu na szybką i łatwą instalację, duży obszar detekcji, jest dużo bardziej ekonomicznym i bezpiecznym rozwiązaniem niż tradycyjne detektory punktowe, a dodatkowy kontroler sprawia, że urządzenie jest łatwe w obsłudze i konserwacji.

Więcej informacji:

Marek Kośmider, tel. 42 616 10 87, marek.kosmider@miwiurmet.pl

Jarosław Jasiński, tel. 42 616 21 09, jaroslaw.jasinski@miwiurmet.pl

Krzysztof Barkiewicz, tel. 42 616 10 87, krzysztof.barkiewicz@miwiurmet.pl

Krzysztof Napora, tel. 42 616 21 06, krzysztof.napora@miwiurmet.pl

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zapraszamy do kontaktu

Nowe zestawy domofonowe  6025/5XX

Nowe zestawy domofonowe 6025/5XX

Nowość w ofercie! Zestawy analogowe z panelem Elite z unifonem Miro...

Ceny niskie jak nigdy!  Takiej okazji jeszcze nie było.

Ceny niskie jak nigdy! Takiej okazji jeszcze nie było.

Wyjątkowa okazja cenowa na wybrane napędy do bram skrzydłowych i przesuwnych ...

Darmowe wsparcie - skorzystaj już dziś!

Darmowe wsparcie - skorzystaj już dziś!

Darmowe wsparcie przy projektowaniu i uruchomieniu systemu...